RESULTS

Athletics

Australian Athletics Championships

2023
1st Under 16 M200 – Seth Kennedy
1st Under 16 M400 – Seth Kennedy
2nd Open W400 – Ellie Beer

2022
1st Under 14 W100 – Charleigh Allen
2nd Under 14 W200 – Charleigh Allen
3rd Under 15 M200 – Seth Kennedy
1st Under 15 M400 – Seth Kennedy
3rd Under 18 W400 – Jess Hall
1st Open W400 – Ellie Beer
2nd Open W400 – Jess Thornton

2021
Tokyo Olympics – Ellie Beer 4x400m Relay
World Junior Athletics Team – Ellie Beer, Oliver Matzer
2nd Open Women’s 400m – Ellie Beer
3rd Under 17 – 400m Jess Hall

2020
COVID19 cancelled

2019
2nd U15 W100 – Britney Ingr
2nd U15 W200 – Britney Ingr
2nd U17 W200 U17 – Ellie Beer
1st U17 W400 – Ellie Beer
3rd U20 W400 – Justine Ramsay
World Relay Championships – Murray Goodwin, Ellie Beer
World Athletics Championships – Murray Goodwin, Ellie Beer
World University Games – Olivia Eaton

2018
1st Open 400m – Murray Goodwin
2nd U16 W100 – Ellie Beer
1st U16 W200 – Ellie Beer
1st U16 W400 – Ellie Beer
2nd U16 M100  – Tynan Neveceral
3rd U16 M200 – Tynan Neveceral
1st U20 M100 (T20) – Mathew Guild
Commonwealth Games (AUS) – Murray Goodwin

2017
1st U15 W200m – Ellie Beer
1st U15 W400m – Ellie Beer

2016
New Zealand Junior Representative – Olivia Eaton
1st U17 W200 – Ellie Beer
1st U17 W400 – Ellie Beer

2014
3rd U20 M200 –  Ryan Bedford
Australian Junior Representative – Ryan Bedford

2012
4 x 100m Representative – Mitchell Williams
3rd Open Mens 100m – Aaron Stubbs

Professional Athletics

2022 Stawell Gift Winner – Carla Bull
2022 Stawell 70m Winner – Carla Bull
2021 Pittsworth Gift Winner – Liz Matzer
2018 Stawell Gift Winner – Elizabeth Forsyth
2017 Stawell Gift Winner – Matt Rizzo
2016 Stawell Gift Runner up – Tjmarri Sanderson
2015 Stawell Gift Winner – Murray Goodwin
2013 Stawell Gift Runner up – Mitchell Williams
2012 Stawell Gift Runner up – Alee Whiteman
2011 Stawell Gift Winner – Mitchell Williams

Surf Life Saving

Australian Surf Life Saving Championships

2023
3rd Under 15 Beach Female Sprint – Zoe Nichols
3rd Under 19 Male Beach Sprint – Asher Ward
1st Open Womens Beach Sprint – Chloe Manix-Power
2nd Open Womens Beach Sprint – Elizabeth Forsyth
1st Open Womens Beach Flags – Elizabeth Forsyth
2nd Open Womens Beach Flags – Chelsea Lane

2022 
Open Beach Sprint Champion – Chloe Mannix-Power 
Australian Beach Flag Champion – Elizabeth Forsyth 
Australian Beach U14 Women Beach Sprint Champion – Zoe Nichols

2021

Australian Beach Flag Champion – Elizabeth Forsyth
Australian Beach Flag Runner Up – Chelsea Lane

2020 – Australian Championships cancelled

2019
Australian Beach Flag Champion – Elizabeth Forsyth

2018
Australian Beach Flag Champion – Elizabeth Forsyth
World Beach Flag Champion – Elizabeth Forsyth
World Beach Sprint Champion – Olivia Eaton
Australian Beach Sprint Champion – Elizabeth Forsyth

2017
Australian Beach Sprint Champion – Olivia Eaton

2016
World Beach Sprint Champion – Olivia Eaton

2015
Australian Beach Sprint Champion – Jordan Caldow

2014
World Beach Sprint Champion – Hayley Wyper
World Beach Flag Champion – Chanel Hickmman
Australian Beach Flag Champion – Chanel Hickman

IMG_9574
Mitchell William-Swain
Liv Matzer
Liv Eaton

Squad Records

100m

Mitchell William-Swain, 2013, 10.25 (+1.6)
Liv Matzer, 2022, 11.66 (+0.5)

200m

Mitchell William-Swain, 2013, 20.93 (+0.2)
Liv Eaton, 2018, 23.39 (-1.7)

400m

Murray Goodwin, 2018, 46.24
Ellie Beer, 2019, 52.53

 

800m

Leah Simpson, 2022, 2.10.01

Scroll to Top